Østerbro IF - Amager FF (0-1 (0-0))
Kampreferat fra den 10-10-2009Sidste udekamp i 2009, endnu en sæson er ved at gå på hæld……
Så endda en svær en af slagsen, i Fælledparken, mod Østerbro. Sidst vi var på besøg endte det med 2-1, nederlag i maj mdr. Vi kunne huske banen fra dengang, og ikke fra det positive. Så med omklædning i klubben og fremme i god tid, gjorde vi klar til at fortsætte de positive takter fra vores sidste to kampe, mod Pioneren og VLI.
Med en ny sejr ville vi begynde at komme langt væk fra bunden, og skimte det store midterfelt, der er ved at samle sig inden de sidste to runder i efteråret.
Oplægget, var måske det nemmeste i Allans tid som cheftræner.
Gør som de to tidligere gange og hold humøret højt. Særlig det sidste, er blevet en ren fornøjelse at både se og høre. De drenge, her tager en kamp af gangen og griner lidt af det hele, og tager det dejligt afslappet, man kan sige at resultaterne heller ikke er udeblevet med den ’nye’, tilgang til tingende, super super dejligt at se og høre…
Østerbro IF-Amager FF 0-1 (0-0) Selvmål(Rene’A)….
Banen var ikke meget bedre end sidst, men der var til gengæld ikke de samme glasskår mv.
Men en svær teknisk bane stadig, hvor ikke mindst, forsvarsspillerne, skulle spille sikkert, og måske mere på langs af banen end på tværs.
Vi starter bedst men det er alligevel Østerbro der kommer tættest, men gudskelov står Lars i vejen og giver hjørne, inden den havner hos en af deres, i det lille felt.
Herefter bølger kampen frem og tilbage med mange midtbane slag, hvor særlig Zinck viser stor klasse, i det hårde arbejde, på midtbanen.
Der sker faktisk ikke meget i en lidt rodet 1.halvleg, hvor begge hold virker farligst på standardsitiuationer.
Vi må dog allerede efter ca.25min. tage Andre’ ud med en skade efter en tackling. Vi må sætte en skadet Ma10as ind i stedet, og håbe på han kan holde, det meste af kampen. herefter ser vi at først Østerbros keeper er ved at smide en let bold i mål, og Lidt efter er det Ronnis tur til at prøve det samme da bolden rammer en knold på banen, i begge tilfælde. Heldigvis bliver der ikke scoret på nogle af de to, ’chancer’.
Vi kommer til pausen med 0-0, og justere lige lidt omkring deres hjørnespark, der har drillet lidt i 1.halvleg, ellers må vi bare arbejde videre.
Vi skal dog se om vi ikke kan få Ma10as, lidt mere med på kanten så længe han kan holde.
Vi kommer godt ud til anden halvleg efter bare 1.minut tager Ma10as, et hurtigt indkast til Møller der spiller den i dybden til Ma10as, igen. med et godt hårdt fladt indlæg ind i det lille felt, er Rene manden der får foden på bolden og via en af deres den i kassen til 0-1.
Dejligt mål, og godt for Rene der ikke har scoret meget i dette efterår, måske det her er starten?
. Efter ca, 5 min får Østerbro hjørne, Ma10as, fanger bolden, i vores felt, og af sted det går. Først runder han en af deres ved midten, 3.meter længere nede på deres bane, runder han den næste, og er alene på vej ned mod deres keeper. Desværre indtræffer en større soloulykke, da han rammer feltet og deres keeper kan nok lidt små grinende samle bolden op, mens Ma10as ligger, på græsset……
Vi står godt på banen, og hele linjen, men særlig de 4.baggereste, er virkelig sikker, i deres indgriben.
Selvom Patrick får et gult kort for brok, efter et hjørnespark til os, hvor han går med deres keeper der får et noget uforståeligt frispark.
Kampens dommer har ellers dømt en ganske god kamp, men det med at tale, slog hårdt ned på. Noget Østerbro fik at mærke lidt efter.
Bare 5. minutter efter laver Zinck et frispark på midten af banen, hvor Østerbro er på vej i kontra. Frisparket er der, ingen tvivl om det, men Zinck får lige en lille hilsen med, det giver gultkort til dem. Da en af hans holdkammerater, også skal fortælle dommeren et eller andet får han også gultkort. Altså frispark til Østerbro, der så ender med at få to gulekort, en god handel fra vores side.
Selvom vi bliver fuldtallige i det ca.40. minut og er 11 mod 9, i fem minutter, bliver vi også ved med at trykke på.
Det gør at både Møller og Chriss, har kæmpe chancer til lukke kampen, men uden held.
Da Østerbro bliver fuldtallige, i det ca. 45. minut, kan man godt fornemme der bliver lagt tryk på os, men kortvarigt.
For i det 45. minut redder Østerbros keeper sig et gultkort for brok, og vi kan styre den hjem, i overtiden. Og efter 50.minutter er det slut, vi vinder en dejlig udesejr med 1-0, der måske godt kunne havde været et eller to mål større.
Men 3.point ind på kontoen, i en svær udekamp, er ren klasse.
De 14 der spillede sidste, udekamp i 2009:Ronni,Thorsten(anf), Patrick,Jean,Lars, Andre’, Chriss, Zinck(fidus),Møller, Drost,Rene A, Ma10as, Allan H, Smeden.
I afstemningen om vinen fra SOLAREX løb Zinck meget fortjent med den med 7.stemmer.
Nogle vil nok spørge hvorfor Allan stod en bænkplads.
Blønd havde lagt sig med influenza, om fredagen, så derfor. Dog kom Allan ikke ind, i kampen.
Nu venter…………………
KFB, hjemme på lørdag, d. 17. klokken 1300. Læs om den kamp på torsdag på vores forside……….
Lars P









.gif)








.jpg)





