SPONSORER

Phoenix Danmark

Henrik Skov VVS

Malerfirma V.T. Jørgensen

Altero Design - Professionelt webdesign

Malerfirmaet v/ Steen Lundgren

Krøgers Have

Øens Murerfirma A/S

Pladeværkstedet

Solarex Wines

Deko

Kastrup Fitness

Cafe Bryggeriet

Perssons Fuge & malerservice ApS

SPONSORER

imi data

Peugeot Finans

Skibby Jensen Medie A/S

Tuborgfondet

Lindals Biler A/S

Dragør Rengøring Eftf.

Restaurant PUK

Ama'r Sport

SAS Travel Center

Stoffers Auto, Møllevej 6, 2791 Dragør

Restaurant SAS Klubben

Perssons Gulve

Amager FF - Husum (1-1 (1-1))

Kampreferat fra den 12-05-2009


3. kamp i maj mdr., stod mod Husum som forlod KS, efter en sæson. Så på en dejlig lørdag med frisk vind skulle 1. holdet se om de kunne gøre TEAM 2, kunststykket efter fra om fredagen, med en sejr.
Sidst 1.holdet var i kamp var ude mod Østerbro, på en grim grim, bane. Men det kan man ikke sige er tilfældet, med vores hjemmebane, som PT, er en af de bedste i København, særlig efter at den er blevet klippet lidt kortere..

Oplægget fra Allan, var nemt. Alt for mange viser for lidt, og da vi ugen der gik, ikke så mange til træning, hverken mandag eller onsdag, var det her sidste chance for at vise at ”man nu er så dygtig som man påstår”….??????????????????. Kan lige nævne hurtigt at stillingen til dags dato ikke har løjet, så kan man tænke over den!!!!!!!!.
Ellers ville vi prøve på, at ligge et tungt pres på Husum, som først ankom tæt på kickoff.

Amager FF- Husum BK. 1-1(1-1). Zink..

Vi starter da også klart bedst. Efter 5. minutter får Rene kæmpet sig til et frispark, lige udenfor feltet. Lund gør klar til at sparke, men noget uforståeligt lige ind i muren??..
Herefter er det småt med chancer, vi har godt styr på Husum, men vi kommer omvendt heller ikke frem til det store i den anden ende.
Først i det ca.20.minut sker der noget, da Husum får et frispark midt på vores bane. Det sender de ind i feltet, hvor vi får den væk af et par omgange. Den kommer dog tilbage, og da Smeden vil heade den tilbage til Kapper, får den alt for lidt fart, det takker Husum for, og ligger den i kassen til 0-1. Jeg vil lige her nævne et tema vi har snakket meget om, nemlig andenbolde, og igen er det sådan en, der udløser et mål. Utroligt???????????????..
En af dem der altid investere max, er Rene, han kæmper sig da også frem til en bold omkring straffesparkspletten, måske er der frispark til Husum, men Rene holder fokus og ligger den af til Zinck, der sender den i kassen til 1-1, efter ca.32. minutter.
Herefter kommer vi mere frem på banen, men farlige bliver vi ikke, til gengæld tæller jeg 12. anden bolde vi ikke engang er i nærheden af, det er fra vores scoring og frem til pausen. Det gør at Husum, kan får vejret og spille stille og roligt.
Tiden går(gudskelov), og en kedelig halvleg ender med 1-1.


Der er nok at snakke om i pausen. Vi vil prøve at arbejde, endnu hårdere, da der ikke skal være tvivl om at denne kamp ikke kan vindes på pænt fodboldspil, det mestrer vi simpelthent ikke PT.
Men det kunne være dejligt at vende en 0-1, til en sejr for første gang i 2009.

Vi får medvinden i anden halvleg og Indskiftet og hjemvendte Chriss, sætter straks sit aftryk fra start, af anden halvleg. En flot aflevering, ned i dybden til altid arbejdsomme Jean, er ved at give pote efter ca. 1.minut, men vi må nøjes med hjørne.
I det 10. minut vinder Pless. En hovedstødsduel, da han går op sammen med deres keeper, uden at lave frispark. Omme bagved kommer Ma10as, stormende, sammen med en forsvarsspiller, (som jeg syntes han laver frispark på, men det bliver ikke dømt), så han afslutter men deres keeper er på plads og klare .
Minuttet efter får Husum et gultkort, for et frispark på Chriss. Vi virker lidt ovenpå lige på det her tidspunkt, så i overtal, må vi lige kunne lave det ene mål, vi skal bruge.
Men desværre, gør vi det ikke.
Først i det 31. minut er vi rigtig tæt ved, da et frispark fra Chriss, bliver sparket væk inde på stregen, af to gange.
I det 36 minut er Rene meget tæt ved da Chriss sender ham af sted, men godt målmandsspil, gør at vi må nøjes med et hjørnespark.
Vi kommer frem til det 41. minut, da Rune, bliver spillet godt fri i deres højreside af feltet, men desværre sparker Rune lige over kassen.
Ikke fordi jeg har glemt Husum, men tror Kapper rørte bold ca. 5. gange efter pausen.
Efter 48. minutter fløjter dommeren af. Han er vel uden tvivl den der kan, være bedst tilfreds denne lørdag, fornem kamp af Søren Stange, bare det han kan smile, til folk gør jo han er fantastisk. Man kan nærmeste mærke på spillerne at de ”føler sig trykke” ved ham. Det fedt, der er der, mange der kan lære noget her.

De 14 der spillede det 4. kryds, i 2009: Kapper, Thorsten(anf), KC(fidus),Jean, Patrick, Lund, Zinck(1), Smeden, Rene A, Pless,Ma10as, Jonas, Chriss, Rune.

I afstemningen om fidusen og vinen fra SOLAREX, vandt KC, med 5stemmer. Udover det var der fra SAS TRAVEL CENTER 4. billetter til Brønby- FC.Midtjylland.




Nu vi væk, fra toppen……………………..

Der om ingen tvivl, vi indtager PT. En 7. plads og er dermed et regulært midterhold.
Vores spil, berettiger heller ikke til mere, og vores indstilling til tingende fik vi tydeligt set i ugen der gik. Præcis indstillingen, er den der bærer det største ansvar for at vi ligger hvor vi ligger.
Man må så endda sige, i lørdags, var indstillingen bedre end længe, men Jeg syntes nu stadig jeg mangler, 15-20 %, mere.
Ved godt at vi PT. Ikke har heldet, det vil jeg gerne give Thorsten ret i. Men for at få held, skal der arbejdes, og arbejdes meget hårdt. Så kommer belønningen gerne til sidst. så må man af og til se bort fra nogle andre ting, dem der vinder har jo altid ret, siges der.
Næste gang vi skal prøve, at hæve, os med de ca. 15 %, er på lørdag på Travbanen, når vi møder Tårnby FF, klokken 1300..


Lars P




Til forsiden Oversigtskort Udskriv