Amager FF - BK.Union (0-3 (0-1))
Kampreferat fra den 14-05-2008Kampen mod Union, blev vores anden i maj.mdr. Mon ikke vi, fra vores side godt kunne have tænkt os et noget bedre, ikke bare resultat, men i særdeleshed, bedre spil og vilje!….
Amager FF-Union. 0-3 ( 0-1)…..
Et oplæg der var meget præcist(som altid fra Allans side), gik ud på at vi skulle prøve at slå nogle tidlige indlæg ind I feltet, ikke mindst Patrick P, mester det meget flot, derfor var han også sendt ud som back.
Som nævnt mod Bispebjerg skulle vi spille hurtigere.
Vi var en del afbudsramt,(ligesom i aften), men det er ikke nogen Undskyldning.
Vi når 8 minutter ind i kampen, da Patrick får sendt Jean godt af sted, men desværre kunne man godt forlange en noget bedre afslutning.
Minuttet efter er Mus der afprøver deres keeper men han er på plads.
Vi er på ud af det 11 minut da Patrick redder sig et gult kort, for en samtale, hva. Jeg kan forstå. Vi må i undertal i 10 minutter.
Det giver vores gæster lidt mere ro, at de er kommet i overtal, og kommer nu mere med i kampen.
Bla. får de 5 hjørnespark mens vi er i undertal.
Men vi får alligevel sendt Jean af sted igen, denne gang en bedre afslutning men over mål.
På det her tidspunkt har vi haft, de største chancer, uden vel Union har været rigtige farlige.
Men på en kontra efter 19 minutter vender kampen. Et hurtigt opspil fra de rødblussede ender med en fejl i vores bagerste kæde og HOV 0-1..
Da vi kommer ind i det 23 minut er det Mark, der sender den tværs i feltet, men desværre sender Smølf den forbi kassen.
Selvom vi er blevet fuldtallige, virker vi ikke rigtige klar i forhold til vores modstander, efter den scoring.
Alligevel kommer vi til en triple chance i det 29 minut, hvor bolde flere gange kommer p tværs i det lille felt, men deres keeper er på tæerne, og det hele ender med et målspark.
Jonas sender Jean af sted på en friløber i det 31 minut, men igen må vi se den går forbi kassen.
I det 41 minut er det Lund, der header over målet, efter et opspil lige efter Allans oplæg, men vi må til pause bagud 0-1.
En opsang fra Allan og vores anførere skulle bla. gøre at skulle være klar til at spille som vi havde aftalt, fra start af anden halvleg.
Men det kom vi aldrig til.
Uret runder ikke engang 30 sekunder før vi er bagud med 0-2.
En lang ufarlig bold falder ned midt i feltet, Ronni er desværre passiv og Union takker for gæstfriheden, og gør det til 0-2.
Der røg næsten hele planen, allerede inden den var startet.
Vi er noget rystet, og virker total modløse, dog får Martin S, sendt Smølf af sted, der ligger den ind til Mus der sparker over.
Herefter går kampen noget i stå, vi skal frem til det 18 minut, før Union gør det til 0-3.
Et mål der i den grad vækker minder fra sidste sæson. Men jeg tror ikke, at Union var utilfredse, med vores gæstfrihed.
Da uret runder de 25 minutter får Union et gult kort, det burde vel gøre at vi kunne sætte lidt mere pres på dem.
Men desværre ender det med at Vi får rødt kort til Ronni i det 28 minut, efter han har taget med hænder/armen.
Vi smed alle mand i feltet, på et hjørne, og da vi IGEN ikke får det afsluttet ender det med en kontra, og Ronni, som er blevet forsvars spiller efter Allans ordre, kommer for sent hen til deres mand og må indkassere det røde kort. Måske hårdt dømt, men sådan er fodbold, også.
Vi må spille de sidste ca. 15 minutter, i undertal og med KC på mål(Selvom Mangal har hurtig fremme og prøve handskerne).
Herefter ender kampen ud i ingenting, og vi må indkassere det første hjemmebane nederlag i 2008.Med 0-3.
Jeg notere mig, at det er andengang et oplæg fra Allan, IKKE bliver fuldt fra start, og det er anden gang vi taber. Måske endnu være så scorer vi for anden kamp i år heller ikke, det er lig med nederlag, åbenbart.
Som jeg nævnte om vores målsætning for 2008, var det at vores spil allerførst skulle køre. Vi må være ærlige over for os selv, og sige det har ikke kørt siden vi mødte Tårnby FF. Det er der sikkert mange grunde til.
Men allerførst, skal vi kun kigge på os selv. At får et hold til at fungere kræver mange ting. Men når man trækker trøjen over hovedet, inden kampen er ALLE mand lige om man så er direktør i NOVO, eller murerarbejdsmand har intet at sige. Man skal jo løse opgaven sammen……..
De 14 der ikke løste opgaven mod Union.: Ronni(rødt), Patrick(gult), Mark(Fidus), Thorsten(anf), KC, Jonas; Lund, Jean, Mus, Smølf, Mangal,Mathias og Mølby..
Som nævnt sidst…………….
:…………. Har vi taget en spiller op fra vores andenholdstrup. Lars O’Connel .
Lars Kom i vinter til os fra Nivå-Kokkedal, men efter en del skader og sygdom, valgte vi at lade ham starte på TEAM2.
Herfra fik vi at vide at Lars gjorde det rigtigt godt, og på deres anbefaling hev vi Lars op igen.
Der er ingen tvivl om at der bliver masser af kampe til Lars, hvis han kan, holde hans dårlige ryg i gang.
En spiller som vi kan bruge på hele højresiden og det er jo godt når vi nu både har Blønd og Hekla ude med skader.
Som nævnt fik vi en ”tilbage” fra en skade…………..
Da Lars kom til i vinters havde han en kammerat med, nemlig Mikael. Mikael spiller endnu på TEAM2 men mon ikke hans lysken, er ved at være klar igen så vi kan se ham lidt mere.
Udover de to nævnte, fra Nivå, der startet med resten af truppen tilbage d.28 januar. Havde de to uger efter en anden kammerat med.
Desværre gik Silas i stykker, med sin ankel efter, en-to træninger. Silas havde efterladt et meget positivt indtryk, så det var meget ærgerligt.
Personligt troede Jeg ikke vi ville se ham igen. Men liggepludselig, kom han tilbage og har nu meldt sig klar. Desværre er han ikke, PT spille beretteriget, da vi ikke har, hans licens. Men Jeg er på sagen………………
…………Nu venter…………………….
Pokalturneringen 2008 , onsdag(14-5-klokken 1830) mod fører holdet fra KS, nemlig GVI…… Læs om den kamp på forsiden………
Ses Lars P
















.jpg)







