SPONSORER

Phoenix Danmark

Henrik Skov VVS

Malerfirma V.T. Jørgensen

Altero Design - Professionelt webdesign

Malerfirmaet v/ Steen Lundgren

Krøgers Have

Øens Murerfirma A/S

Solarex Wines

Deko

Cafe Bryggeriet

Perssons Fuge & malerservice ApS

SPONSORER

imi data

Peugeot Finans

Tuborgfondet

Lindals Biler A/S

Dragør Rengøring Eftf.

Restaurant PUK

Ama'r Sport

SAS Travel Center

Stoffers Auto, Møllevej 6, 2791 Dragør

Restaurant SAS Klubben

Perssons Gulve

Færgen.dk

Tårnby VVS Teknik

Amager FF - Østerbro IF (4-3 (2-2))

Kampreferat fra den 24-03-2008


Vi skulle 17 dage ind i det første forårs mdr.(13 dage fra sommertiden) før vi så vinteren, komme til Danmark.
Med udsigt til græs mod Østerbro, blev skrinlagt denne mandag, hvor vi måtte, aflyse træningen ligeså.
Med træningsfri om onsdagen, blev der ikke trænet inden næste opgave mod Østerbro IF, som vi mødte skærtorsdag, på vores kunststofbane.
Efter den kamp var der ca. 30 mennesker samlet til Påskefrokost i klubben.
Et forsigtigt bud, er det blev en succes der nok, bliver gentaget til næste PåskeJ….

Rent sponsormæssigt……………….

Udover vores nye kamptøj, er gået i tryggen, vil jeg gerne her ,sige tak til de mange der igen støtter os i 2008. Som i sidste sæson kan vi melde alt udsolgt på trøjer mm.
Men vi har flere planer i støbeskeen. En af dem er kommet i hus, vedr. vin til kampens spiller(Dagens FIDUS), se vores forside.
Vi har mange forskellige, sponsorer, så det er ved at være muligt, snart at bruge vores hjemmeside som, søgemaskine.
Skulle der sidde en og læse det her kan man kontakte undertegnede eller Finn Jørgensen: fij@sport.dk.



Amager FF- Østerbro IF. 4-3.( 2-0). Mus, Korsholm,Jean,Lund.

11 TR.kamp i år,og for første gang mod et Ds. hold.
En kamp hvor, oplægget gik ud på at lukke kampen af hurtigt, hvis vi kunne komme til, mod et hold der spiller 2 rækker over os.
Vi har været foran mange gange i opstarten, men har manglet at kunne lukke kampen, med målet til 2 og3. Det har tit givet lidt usikkerhed hen i andenhalvleg. Vi er ellers gode til at spille os til chancerne, men mangler lige den sidste kølighed, foran kassen.
Selvom vi vidste det ville blive svært mod en DS, modstander skal man jo ALTID spille chancen, og det gjorde vi.
Som i de sidste mange kampe kommer vi godt fra land, og har da også de først chancer, i 1 halvleg.
Efter ca. 20 min gør Mus det til 1-0, efter et godt opspil.
Vi kommer frem til flere nærgående forsøg men vores gæster er ved at komme rigtig på plads.
Man kunne godt få følelsen af at vi igen ikke lige får scoret det mål der kunne komme til at lukke kampen.
Men Andre´Korsholm, tager den til sig på kanten af feltet, og sender den flot op ad den ene stolpe til 2-0, 1o minutter før pausen.
Vi får flere, gode chancer men mangler som nævnt lige det sidste.
En 1 halvleg vi kan være meget tilfredse med, men vi ved at vores modstander er klart bedre fysisk som kampen skrider frem mod slutningen.
Så vigtigt at spille klogt, og sikkert bagfra.
Vi kommer da også udmærket i gang fra start af anden halvleg, men Østerbro, bider fra sig nu, og kommer da også på 2-1, efter ca. 10 minutter.
Vi kommer hurtigt igen med målet til 3-1, hvor Jean ligger den i kassen.
Men igen er vi lige lidt på hælene da de ca. 10 minutter senere kommer på 3-2, herfra bølger kampen frem og tilbage, i et godt tempo, fra begge sider.
Foran med en pind virker vi også bedre end tidligere til at spille klogt. Måske fordi vi, lige har det overskud det altid er at være foran.
Med bare 8 minutter igen lykkes det os at komme på 4-2, da Lund tæt under mål dukker op og sender den i kassen, efter et godt,indlæg fra Møller, der bruger sin fysik til at holde deres forsvarer fra fadet.Vi virker ellers lidt ”bange ” for at vinde på det her tidspunkt, hvor flere har en mening, om hvordan der skal spilles
Med bare 4-5 minutter igen kommer Østerbro, dog på 4-3, men vi holder hjem med et minuts overtid.

En kamp hvor mange ting, ser bedre og bedre ud, men hvor vi lige mangler den sidste skarphed.
Og hvor vores dødbolde stadig er gode, men vi er til gengæld ikke gode til at følge dem op i feltet.
Men det er ting vi så småt begynder at rette til nu..


Nu venter uge 13………….

….Som byder på kamp HJEMME klokken 13, mandag mod Albertslund fra Kvalen.
Den kamp skulle havde været spillet på græs i Albertslund men igen må vi bøje os for vejrguderne.
Udover træning onsdag, venter den sidste træningskamp så lørdag mod Køge(S1). Forhåbentlig kan vi afvikle den på græs, da det er sidste chance inden vores sæson debut mod sidste års nr. 3, Viktoria hjemme 5april klokken 13, måske vi skal spille på kunst der også??????


Nye spillere…………….. Vi tager lige de målmænd som er kommet, og vender tilbage med flere i næst uge………….


Finn Nielsen…………

…Vores målmandsvikar fra sidste år, til vores træninger , har valgt at blive hos os i 2008.
Sidst sæson stod den på serie 2 bold i Sønderbro Fight.
Finn er en rigtig fin og meget hjælpsom fyr, som vi altid kunne regne med sidste år, selv med meget kort varsel.
Finn er ved at videreuddanne sig, så har derfor ikke kunne træne med om mandagen, men til gengæld har han været der hver onsdag. Vi har lånt ham ud til B 1908, om torsdagen så, han har kunne træne to gange om ugen.
Velkommen til Finn Nielsen…….

Dennis ”Mureren” Christensen….

KC’s, lillebror er vendt tilbage til os efter endt militær, og en smuttur til Kastrup
Den altid smilende og glade dreng har gjort det godt efter hans tilbagekomst.
En ung målmand som vi kommer til at høre mere til.
Dennis har allerede en kamp på sit CV ,i AFF, tilbage i 2005, hvor han vogtet målet i en KS kamp mod B 93.
En keeper der uden tvivl, kan holde vores andre målmænd til ilden, da Dennis virker meget klar, til endnu mere fodbold og kampe allerede nu.
Velkommen til Dennis………………..

Ses om en uge

Lars P
Til forsiden Oversigtskort Udskriv